Music archiv - Ladies Story

Jennifer Warnes

JENNIFER WARNES (1947, Seattle, Washington, USA) - vcls, gtr, piano 


Jennifer WarnesAlba + důležité kompilace: 
1. I CAN REMEMBER EVERYTHING - Parrot 1968
2. SEE ME, FEEL ME, TOUCH ME, HEAL ME - Parrot 1969 
3. JENNIFER - Reprise 1972
4. JENNIFER WARNES - Arista 1976
5. SHOT THROUGH THE HEART - Arista 1979 
6. THE BEST OF JENNIFER WARNES (1976-82) - Arista 1982
7. FAMOUS BLUE RAINCOAT - Cypress 1987
8. THE HUNTER - Private Music 1992
9. JUST JENNIFER (Kompilace) - Deram 1992
10. THE WELL - Music Force 2001
11. VERY BEST OF JENNIFER WARNES - WM 2002
12. LOVE LIFTS US UP: A COLLECTION 1969-1983 - WM 2004 
13. PLATINUM & GOLD COLLECTION - WM 2004

Soundtracky:
1. NORMA RAE - In Film 1979
2. COAST TO COAST - WB 1980 
3. RAGTIME - Elektra 1981
4. AN OFFICER AND A GENTLEMAN - Island 1982 
5. TWILIGHT ZONE - WB 1983 
6. ALL THE RIGHT MOVES - Casablanca 1983
7. BLIND DATE - Rhino 1987
8. DIRTY DANCING - RCA 1987
9. WINTER PEOPLE - JOS Records 1989
10. LIFE WITH MIKEY - Hollywood Records 1993
11. RUDOLPH THE REDNOSED REINDEER - Good Times 1998
12. BARNEY'S GREAT ADVENTURE - Lyrick Studios 1998
13. HARLAN COUNTY WAR - In Film 2000Respektovaná americká skladatelka a zpěvačka, vyrůstající z folkových kořenů. Další styly, ve kterých se pohybuje s nenucenou elegancí, jsou country-rock, pop, soft-rock a AOR. Svoji největší slávu paradoxně získala v duetech z filmových soundtracků. Natáčela s takovými hvězdami jako jsou například Leonard Cohen, Bob Dylan, Donovan, Harry Belafonte, Jackson Browne, Joe Cocker, Roy Orbison, James Taylor, Tina Turner, Bobby Womack a mnoha dalšími. 

Jennifer Warnes vyrůstá v Anaheimu v Orange County v Kalifornii, kam se přistěhovala s rodiči ze Seattlu. Její rodina je velice muzikální a při domácích vystoupeních se do hraní a zpívání zapojují nejen její tři sestry, ale i matka, babička, tety a strýčkové. Již jako devítiletá zažívá první pocit slávy, když při oslavě Dne nezávislosti, zahalená do americké vlajky, zpívá hymnu "The Star Spangled Banner", za doprovodu 300 akordeonů!
Je tedy přirozené, že se věnuje studiu operního zpěvu na Immaculate Heart College v Los Angeles. Seznamuje se ale se zpěvákem Dougem Rowellem, který ji "přetáhne" k folku. 
Počátkem šedesátých let hraje po folkových klubech v jižní Kalifornii, kde předskakuje mladým umělcům jako Jackson Browne, Steve Martin, Jose Feliciano a Pat Paulsen. 
1967. Talentovaná zpěvačka, pod jménem Jennifer Warren (nebo jednoduše Jennifer), pravidelně vystupuje v televizní show "The Smother Brothers Comedy Hour" americké stanice CBS. Jeden ze scénáristů show, Mason Williams, ji pozve, aby si s ním zazpívala dueto "Cinderella Rockefella" pro jeho LP - THE MASON WILLIAMS EAR SHOW.
1968. V listopadu Warnes účinkuje v muzikálu "Hair", který produkuje firma West Coast. Hraje Shielu a představení se konají v Aquarius Theater v Los Angeles.
Její první album I CAN REMEMBER EVERYTHING vychází na malé značce Parrot v produkci Martina Coopera.
1969. Brzy se stává známou osobností losangelské folkové scény. Renomé si získá především interpretací písní kanadského básníka Leonarda Cohena.
Další album SEE ME, FEEL ME, TOUCH ME, HEAL ME (produkce opět Martin Cooper), je dnes, stejně jako debut, cennou sběratelskou raritou. 
1972. Na značce Reprise jí vychází album JENNIFER. Producentem je John Cale a na nahrávce zpívají Jackson Browne, Jimmy Webb, Donovan a Barry Gibb.
V létě začíná své první americké turné po boku Leonarda Cohena, který se stal jejím osudovým přítelem a věrným hudebním spolupracovníkem.
1975. Jennifer podepisuje smlouvu se značkou Arista Records.
1976. Vychází album JENNIFER WARNES. Producenty jsou Ed Norman a Jim Price a LP deska končí v USA na 43.místě.
1978. Skladba "(It's The)Right Time Of The Night" autora Petera McCranna se umístí v US žebříčku na 6.příčce, zatímco "I'm Dreaming" boduje tamtéž pouze na no.50. 
1979. LP - SHOT THROUGH THE HEART, kterou zpěvačka produkuje společně s Robem Frabonim, skončí v americké hitparádě na 94.pozici.
Píseň "I Know A Heartache When I See One" vystoupí v USA na 19.místo.
Téhož roku proběhne druhé turné s Leonardem Cohenem a má fenomenální úspěch.
1980. Revival hitu "Don't Make Me Over", autorské dvojice Bacharach/David a zpěvačky Dionne Warwick z roku 1963, dosáhne v USA no.67.
Balada Jennifer Warnes "It Goes Like It Goes" z filmu "Norma Rae", se Sally Field v hlavní roli, získá Oscara za "Nejlepší původní skladbu" na výročním předávání Cen Akademie. 
Singl "When The Feeling Comes Around" vystoupí v US žebříčku na 45.místo. 
1981. Skladba "One More Hour", kterou napsal Randy Newman pro film "Ragtime", je nominovaná na Oscara.
1982. Singl "Could It Be Love", jedna ze tří nových nahrávek na retrospektivním albu THE BEST OF JENNIFER WARNES, se dostane v USA na no.47.
Skladba "Up Where We Belong", dueto s Joem Cockerem, z filmu "An Officer And A Gentleman" s Richardem Gerem v hlavní roli, kraluje 3 týdny na vrcholu US žebříčku, v UK se probojuje na 7.místo.
1983. "Up Where We Belong" vyhrává kategorii "Nejlepší zpívaná populární nahrávka dvojice nebo skupiny za rok 1982" (na 25.výročním předáváním cen Grammy).
11.dubna Cocker a Warnes vystupují s touto písní na výročním předávání Cen Akademie. Skladba získává Oscara za "Nejlepší původní píseň".
Singl "All The Right Moves", dueto s Chrisem Thompsonem, ze stejnojmenného filmu, končí v USA na 85.místě.
1987. Jennifer Warnes je prvním umělcem, který podepisuje smlouvu s nově vzniklou firmou Cypress a vydává LP - FAMOUS BLUE RAINCOAT se skladbami Leonarda Cohena. Jejím spoluproducentem je Roscoe Beck a mezi hosty najdeme vedle Cohena třeba kytaristu Stevie Ray Vaughana. (Album obsadí v USA no.72 a získává platinu).
Zpěvačka je mezi spoluúčinkujícími přáteli na filmovaném koncertu "The Black And White Night - Roy Orbison And Friends". Orbisona doprovázejí Bruce Springsteen, Elvis Costello, James Burton, Tom Waits a mnozí další.
Jennifer Warnes zpívá dueto "Simply Meant To Be" s countryovým zpěvákem Garym Morrisem. Skladbu napsal Henry Mancini s manželskou dvojicí George Merrillem a Shannon Rubicam (autoři hitů "I Wanna Dance With Somebody" a "How Will I Know" pro Whitney Houston). Píseň je součástí soundtracku k filmu "Blind Date" s Bruce Willisem a Kim Basinger.
Singl "First We Take Manhattan" se týden drží v UK žebříčku na 74.příčce.
LP - FAMOUS BLUE RAINCOAT vystoupí ve Velké Británii na 33.místo. 
Dueto "(I've Had) The Time Of My Life", se zpěvákem Billem Medleyem, z filmu "Dirty Dancing" kraluje na vrcholku US žebříčku, v UK dosáhne no.6.
1988. Na výročním předávání Grammy píseň vyhrává v kategorii "Nejlepší zpívaná populární nahrávka dvojice nebo skupiny za rok 1987". Navíc zpěvačce přináší třetího Oscara za "Nejlepší původní píseň".
1991. Krátce po podepsání smlouvy se značkou Private Music se Jennifer objevuje jako host na třetím albu EVERYBODY'S ANGEL britské zpěvačky Tanity Tikaram.
1992. Album THE HUNTER, v produkci trojice Warnes/Elliot Scheiner/C.Roscoe Beck, vychází po pěti letech a přináší dobré reference hudební kritiky. Na desce se podílejí mimo jiných hudebníků Richard Thompson a Donald Fagen. 
2001. Jennifer Warnes vydává album THE WELL, nejupřímnější desku své kariéry. Inspiraci našla při návštěvě přírodního pramene Jacob's Well v centrálním Texasu. Texty jsou převážně melancholické, ale mistrovské metafory nabízejí posluchači niterné poselství naděje. Vzrušující hudba a zpěv tvoří neoddělitelnou součást tohoto nevšedního básnického díla. 
Dlouholetý zpěvaččin přítel Leonard Cohen o ní prohlásil: "Její hlas je jako kalifornské počasí, idylické sluneční dny občas přeruší zlověstné záchvěvy zemětřesení". 


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek