Music archiv - Ladies Story

Wilson Phillips

GILLIAM CHYNNA PHILLIPS (12.2.1968, Los Angeles, Kalifornie, USA) - vcls
CARNIE WILSON (29.4.1968, Los Angeles, Kalifornie, USA) - vcls
WENDY WILSON  (16.4.1969, Los Angeles, Kalifornie, USA) - vcls


Wilson PhillipsAlba + důležité kompilace: 
1. WILSON PHILLIPS - EMI 1990
2. YOU ARE IN LOVE (Japan Only 5 Track) - EMI 1991
3. SHADOWS AND LIGHT - EMI 1992
4. THE BEST OF WILSON PHILLIPS - EMI 1998
5. GREATEST HITS - EMI 2000
6. CALIFORNIA - EMI 2004

CHYNNA PHILLIPS sólově:
1. NAKED AND SACRED - EMI 1995

CARNIE a WENDY WILSON sólově:
1. CRISTMAS ALBUM - EMI 1993 
2. THE WILSONS - EMI 1997 

Singly:
"Hold On" - EMI 1990
"Release Me" - EMI 1990 
"Impulsive" - EMI 1990
"You're In Love" - EMI 1991
"The Dream In Still Alive" - EMI 1991
"You Won't See Me Cry" - EMI 1992
"Give It Up" - EMI 1992
"Flesh And Blood" - EMI 1992 


Velice úspěšná kalifornská dívčí vokální skupina, sestavená z potomků muzikantů slavné "květinové generace".
Carnie Wilson, už jako pětiletá, zpívá na nahrávce "This Whole World" z alba SUNFLOWER skupiny THE BEACH BOYS. Ona a její sestra Wendy jsou dcerami Briana Wilsona z THE BEACH BOYS a jeho bývalé manželky Marylin Rovell. Nahrávají první společnou (nevydanou) píseň "Take Me Out To The Ballgame" pod jménem THE SATELLITES. Zpívá s nimi i jejich kamarádka Chynna Phillips, dcera zpěváků Johna a Michelle Phillips z formace THE MAMAS & THE PAPAS. Její exotické jméno "má na svědomí" matka Michelle, která se věnovala orientalistice a pojmenovala i svoji druhou dceru podobně - India. 
Děvčata jsou věrnými přítelkyněmi a chodí spolu i do stejné školy Santa Monica Montessori.
1986. Owen Vanessa Elliot, dcera zpěvačky Cass Elliot z THE MAMAS & THE PAPAS, vyrůstala u své tety, zpěvačky Leah Kunkel, v Northamptonu v Massachusetts. Odchází do Kalifornie hledat hereckou práci a potká se se svojí sestřenicí Chynnou, která už hrála několik malých rolí ve filmech "Some Kind Of Wonderful", "Caddyshak II." a "Say Anything". (Nejvýznamnější je úloha Roxanne Pulitzer v televizním filmu "Roxanne: The Prize Pulitzer").
Společně chtějí udělat hudební kariéru a dostanou nápad nahrát singl proti drogám s dětmi hudebníků ze scény 60-tých let. 
Chynna se spojí se sestrami Carnií a Wendy, které navrhnou píseň dalšího páru sester Wilson - Nancy a Ann - ze skupiny HEART, "Dog And Butterfly", kterou nacvičí s Vanessou. Výsledek je překvapivě dobrý a dívky nahrávají presentační demo s několika dalšími revivaly.
1987. Čtveřice předá demo pásku zkušenému producentovi Richardovi Perrymu, který si po poslechu jejich harmonické verze skladby "The Wild Heart" zpěvačky Stevie Nicks, pozve čtveřici do studia. Vanessin hlas působí v nahrávkách rušivě, a tak ji sestřenka Chynna požádá, aby opustila skupinu. (Vanessu Elliot si smluvně zaváže značka MCA na sólovou hudební spolupráci).
Perry nadále produkuje dema pro zbylé trio a zabezpečí si spolupráci renomovaného autora Glena Ballarda. 
1988. Perry nabídne demo nahrávky neznámé trojice různým nahrávacím firmám v Los Angeles, ale jedině produkční společnost SBK projeví prostřednictvím Charlese Koppelmana a Artieho Mogulla trochu zájmu a financuje další nahrávání. Pozdější zájem jiných firem, včetně MCA a Warner Brothers, zpěvačky zamítnou a odpoutají se i od Perryho, který se snaží z nich vytvořit formaci ve stylu THE POINTER SISTERS, a na základě dohody dostane přes 200.000 dolarů tantiém z prodeje jejich debutní LP desky. Další pobočka společnosti SBK, značka SBK Records, vstupuje do arény a podepisuje s triem kontrakt. Ustanovuje Ballarda za producenta nahrávek na album, připravené ve studiu Ultimo v Los Angeles, které vyjde na jaře 1990.
(V tomto období potká Chynna Phillips po 8 letech znovu svého otce, zatímco sestry Wilsonovy se s otcem uvidí dvakrát za 8 let. Toto náhodné setkání se nelíbí jeho stálé společnici Eugene Landy). 
1990. Skupina WILSON PHILLIPS (dívky si konečně vybraly název, když zamítly 40 dalších, včetně GYPSY a LEDA) vystupuje v dubnu poprvé v televizi v programu "Late Night With Letterman" stanice NBC.
V Japonsku se začíná 19.Tokyo Song Festival, akce, která trvá týden. Skupina získá Velkou cenu festivalu se skladbou "Hold On". Následuje propagační turné po Japonsku a Austrálii.
Podle přesně vypracovaného marketingového plánu propagačního producenta Daniela Glasse z firmy SBK se libozvučný debut "Hold On", který napsali Chynna Phillips a Ballard s dodatečným textem Carnie Wilson, vyšplhá v USA na špičku hitparády a získá zlatou desku RIAA. (Na den přesně před 25 lety THE BEACH BOYS vystoupili na no.1 s titulem "Help Me Rhonda").
Ve Velké Británii se "Hold On" probojuje na 6.místo.
6.července trio začíná americké turné po 35 městech, na kterém jsou předskupinou Richarda Marxe. První koncert se koná v Concord Pavillon v Concordu v Kalifornii.
Debutní LP deska WILSON PHILLIPS, na které je 6 z 10 skladeb autorskou prací tria a obsahuje také příspěvky od Joe Walshe, Billa Payneho ze skupiny LITTLE FEAT a Steve Lukathera z formace TOTO, se probojuje v USA na no.2, ale nedokáže odsunout z prvního místa album PLEASE HAMMER DON'T HURT 'EM, rapera MC Hammera.
Prodá se jí více než 5 milionů exemplářů a na celém světě se prodá ještě o 2 miliony víc (v Británii byla již v červenci v žebříčku alb na 7.místě).
Další líbivá nahrávka "Release Me" (autorky Chynna, Carnie a Wendy), se v USA taktéž vyšplhá na no.1 a v UK se umístí na 36.příčce hitparády - je to druhá zlatá deska tria.
Skupina WILSON PHILLIPS pilně koncertuje, ale brzy musí zrušit některé termíny, protože Chynna má menší problémy s hlasivkami.
V době propagační cesty do Velké Británie, trio vystupuje v televizním programu "Wogan" stanice BBC.
Rychlá skladba "Impulsive", kterou napsali Steve Kipner a Cliff Magness, se sólovým vokálem Wendy Wilson, se v UK umístí na no.42.
Trio vyhrává v kategorii singlů "Hot 100 Single" se skladbou "Hold On" na předávání cen Billboard Music Awards v Santa Monice v Kalifornii. 
V prosinci skupina odmítne vystupovat jako předskokan na následujícím jarním turné zpěváka Michaela Boltona.
"Impulsive" se v USA vyšplhá na 4.příčku hitparády a časopis Billboard děvčatům uděluje cenu v kategoriích "Nejlepší singl" a "Nejlepší interpret singlu - dua nebo skupiny za rok 1990".
Trio končí rok s 27 nepřetržitými týdny v US TOP 10 alb, což je výkon, který nedosáhl nikdo od roku 1967, když THE SUPREMES měli stejný úspěch s albem GREATEST HITS. Chynna Phillips je bez diskuse nejatraktivnější osobností souboru a jako prototyp hollywoodské krásky ji časopis "People" řadí mezi "50 nejkrásnějších lidí planety". 
1991. 29.ledna WILSON PHILLIPS zpívají směs svých skladeb na předávání cen American Music Awards v Shrine Auditorium v Los Angeles.
20.února přichází studená sprcha, když se neumístí ani v jedné ze 4 kategorií na 33.udělování cen Grammy v Radio City Music Hall v New Yorku.
Posluchači jsou ale jiného názoru a čtvrtá nahrávka, balada "You're In Love", z debutní LP desky, vystoupí na vrchol amerického žebříčku singlů.
Pouze v Japonsku, kde je trio miláčkem publika, vychází minialbum s 5 živými skladbami s názvem YOU ARE IN LOVE.
1992. Plnohodnotné album SHADOWS AND LIGHT je opět velice úspěšné (v USA se vyšplhá na 4.pozici), i když je patrná určitá tvůrčí stagnace. Prodalo se ho přes milion kopií, ale cesty zpěvaček se na čas rozcházejí. Carnie uvádí televizní talk show a Chynna Phillips se vdává za herce Williama Baldwina.
1993. Carnie a Wendy Wilson nahrávají vánoční koledy na CHRISTMAS ALBUM.
1995. Chynna Phillips natáčí sólové album NAKED AND SACRED, které získá dobré hodnocení kritiky. (Titulní song patří k tomu nejlepšímu, co kdy napsala). 
1997. Sestry Wilsonovy nahrávají se svým otcem Brianem album nazvané THE WILSONS, na kterém jim ve dvou skladbách vypomáhá Chynna Phillips. (Povedená je píseň "Miracle").
2003. Skupina se k radosti fanoušků opět spojuje a připravuje nové album, které je kolekcí cover verzí písní ze zlaté kalifornské éry 60.let (THE MAMAS & THE PAPAS, Neil Young, THE BYRDS, THE BEACH BOYS, atd.).
2004. Vychází album CALIFORNIA a v USA se dostává na 45.příčku hitparády.


Vladimír Svoboda 2005

About Me | Contact Me | ©2007 Mládek Zdenek