Music archiv - Story kapel

Yardbirds

CHRIS DREJA - rhythm gtr (1945,  London)
KEITH RELF - vcls,  harmonica (1943,  London)
JIM McCARTY - drms,  perc (1943,  Liverpool)
PAUL SAMWELL-SMITH - bas (1943,  London)
TONY "TOP" TOPHAM - lead gtr (1947,  London)
ERIC CLAPTON - gtr (1945,  Ripley,  Derbyshire)
YardbirdsJEFF BECK - gtr (1944,  London)
JIMMY PAGE - gtr (1944,  London)  

.Alba + důležité kompilace:
1. FIVE LIVE YARDBIRDS - Columbia 1964
2. FOR YOUR LOVE - Epic 1965
3. HAVING A RAVE UP WITH THE YARDBIRDS - Epic 1965
4. THE YARDBIRDS (ROGER THE ENGINEER)
(OVER UNDER SIDEWAYS DOWN) - Columbia/Epic 1966
5. THE YARDBIRDS WITH SONNY BOY WILLIAMSON - Fontana 1966
6. LITTLE GAMES - Epic 1967
7. SHAPES OF THINGS (2LP) 64´66´ - Columbia 1967
8. LIVE YARDBIRDS - Epic 1968
9. THE YARDBIRDS FEATURING BY J.BECK,,  E.CLAPTON,  J.PAGE - Epic 1970
10. REMEMBER THE YARDBIRDS - Starline 1971
11. FAVOURITES - Epic 1972
12. ON AIR (2LP BBC 1965-67) - B.O.J. 1991
13. LITTLE GAMES SESSION AND MORE (2CD) - EMI 1992
14. TRAIN KEPT A ROLLIN´ (4CD) - Charly 1993
15. HEART FULL OF SOUL (1964-67) - Laserlight 1993
16. BIRDLAND - Favored Nation Records - 2003

Singly:
1. I Wish You Would/A Certain Girl - Columbia 1964
2. Good Morning Little Schoolgirl/I Ain´t Got You - Columbia 1964
3. For Your Love/Got To Hurry - Columbia 1965
4. Heart Full Of Soul/Steeled Blues - Columbia 1965
5. Evil Hearted You/Still I´m Sad - Columbia 1965
6. Shapes Of Things/You´re A Better Man Than I - Columbia 1966
7. Over Under Sideways Down/Jeff´s Boogie - Columbia 1966
8. Happenings Ten Years Time Ago/Psycho Daisies - Columbia 1966
9. Little Games/Puzzles - Columbia 1967
10. Goodnight Sweet Josephine/Think About It - Columbia 1968

 

Slavná rhythm and bluesová skupina,  jejíž vliv na rockovou hudbu jako takovou,  je nepopiratelný. S odstupem času si dovolím tvrdit,  že položila základy stylům,  kterým se vžilo říkat psychedelic music,  progressive rock,  heavy rock a heavy metal. Zde je její stručná historie:
Vše začalo v roce 1963,  kdy spolužáci Dreja,  Relf,  McCarty,  Samwell-Smith a "Top" Topham na umělecké průmyslové škole Kingston Art School v Londýně zakládají hudební skupinu. Dají si hrdé jméno THE METROPOLITAN BLUES QUARTET a při častém hraní po hospodách a studentských klubech získávají brzy věhlas jako šikovní interpreti syrového amerického rhythm and blues. Zlom nastává,  když převezmou účinkování po THE ROLLING STONES v později slavném klubu CRAWDADDY v Richmondu,  patřícímu Giorgio Gomelskymu - významnému mecenáši nově vznikající hudební scény. Benjamínek Topham se vrací na školu a nahradí ho Eric Clapton,  v té době ještě neznámý "venkovan" z chudé proletářské rodiny,  kterého bohémští dandyové přijali mezi sebe pro jeho zručnost na kytaru. Již pod jménem YARDBIRDS doprovázejí koncem roku 1963 amerického bluesmana Sonny Boy Williamsona na jeho britském turné,  z kterého je pořízen záznam,  později vydaný na LP. Giorgio Gomelsky jim vyjednává smlouvu se značkou Columbia,  patřící pod kolos EMI. DECCA neměla zájem pro údajné velké množství rhythm and bluesových kapel ve své stáji.
Debutním albem je FIVE LIVE YARDBIRDS z roku 1964,  které je záznamem koncertu z klubu Marquee. Skupina se brzy stává vyhledávanou atrakcí a její rivalita s THE ROLLING STONES dělí "progresivní" část posluchačstva na dva nesmiřitelné tábory. V prosinci otvírají program "Beatles Christmas Show" v sále Hammersmith Odeon,  kde je poprvé slyší renomovaný skladatel Graham Gouldman,  zakladatel pozdějších 10CC. Okamžitě v nich vycítí třetí hvězdu v pomyslném triumvirátu BEATLES-STONES-YARDBIRDS a složí pro ně píseň "For Your Love". Clapton ji tak nenávidí,  že opouští skupinu a připojuje se k Mayallovým BLUESBREAKERS,  kde se z něho stává brilantní bluesový kytarový hráč. YARDBIRDS okamžitě angažují Jeffa Becka a získávají v něm plnohodnotnou náhradu.
V roce 1965 podnikají řadu turné. Na britském turné ještě jako předkapela THE KINKS,  ale následující americké,  už je jenom jejich. Propagují nový hit "Heart Full Of Soul",  další Gouldmanův song,  s kterým se dostávají na druhou příčku US žebříčku. V Americe jsou opravdovými hvězdami. Vystupují v prestižním televizním pořadu "Shinding" po boku Raquel Welch,  která zpívá (!) "Dancing In The Street. Firma Epic jim vydává album HAVING A RAVE UP WITH THE YARDBIRDS,  obsahující živé nahrávky z britského turné,  ale propadá. Američané je mají příliš zafixované jako pop-skupinu.
Značka Fontana vydává v roce 1966 záznam z turné se Sonnym Boyem Williamsonem v roce 1963,  deska však nemá úspěch. Skupině končí smlouva s Georgiem Gomelskym a novým manažerem se stává Simon Napier-Bell. Očekávaný úspěch v rodné Británii je však stále v nedohlednu. V červnu 1966 odchází Paul Samwell-Smith,,  který se dává na úspěšnou producentskou dráhu. Nahrazuje ho Jimmy Page s tím,  že Dreja se přesouvá na post basisty. Je to šťastný tah,  neboť invenční kytarové duely Beck-Page se stávají poznávacím znakem YARDBIRDS a skupina jde kvalitativně stále nahoru. SP "Over Under Sideways Down" se probojovává na 10.místo anglické hitparády a je vysoce hodnoceno kritiky. Jediný sólový singl vydává i Keith Relf ("Shapes In My Mind"/"Blue Sands"),  který je dnes sběratelskou raritou. Až do konce roku absolvují YARDBIRDS spoustu koncertních šňůr po vlasti i USA a budují si kredit rhythm and bluesové senzace. Přesto Jeff Beck odchází a zakládá s Rodem Stewartem a Ronem Woodem THE JEFF BECK GROUP.
YARDBIRDS pokračují v hvězdné kariéře. V létě 1967 se objevují na filmovém festivalu v Cannes při příležitosti uvedení kultovního Antonianiho filmu BLOW-UP (Zvětšenina),  kde hrají skladbu "Stroll On". V témže roce vydávají první studiovou LP - LITTLE GAMES s producentem Mickiem Mostem. Vše vypadá skvěle,  takže rozpad skupiny v červenci 1968 je pro početnou obec fanoušků šokem.
Poslední SP "Goodnight Sweet Josephine"/"Think About It´" totiž přímo prorocky naznačil další možné směřování talentovaných hudebníků. Strana B singlu je mezi odborníky považována za jeden z milníků rockové hudby. V Melody Makeru se praví toto:
" ... Jimmy Page předvádí oslnivé sólo,  připomínající svojí stavbou jiné,  o několik měsíců později natočené,  uprostřed zeppelinovské skladby "Dazed And Confused". YARDBIRDS tak byli u základů nejen psychedelic muzic,  ale i u samých kořenů heavy metalu".
Jimmy Page formuje novou kapelu a dojíždějí turné po Skandinávii jako THE NEW YARDBIRDS,  aby je posléze přetvořil v legendární LED ZEPPELIN.
Chris Dreja se stává profesionálním fotografem. McCarty a Keith Relf se sestrou Jane Relf zakládají klassic-rockovou skupinu RENAISSANCE,  když předtím vytvořili krátkodeché folk-rockové duo TOGETHER s jedním SP pro Columbii v roce 1968.
V roce 1971 vydává firma Epic live album z roku 1969,  ale musí být staženo z prodeje,  neboť Jimmy Page,  nyní člen LED ZEPPELIN,  hrozí soudem. Oživení skupiny YARDBIRDS není vítané a různé gramofonové společnosti se vrhají na vydávání všeho,  co s jejími členy,  byť jen okrajově souvisí. Tím se paradoxně stávají YARDBIRDS kapelou s nejnepřehlednější diskografií vůbec.
Keith Relf dává dohromady výtečnou skupinu MEDICINE HEAD,  která v období 1970-1976 vydává 6 LP. V roce 1975 se připojuje k hardrockové skupině ARMAGEDDON (dále Bobby Caldwell,  Louis Cennamo a Martin Pugh),,  se kterou vydává jediné stejnojmenné album,  dobře přijaté kritikou. Bohužel 14.5.1976,  ve věku pouhých 33 let,  umírá na úder elektrickým proudem,  když doma cvičí na kytaře nový repertoár. McCarty v roce 1977 vstupuje do skupiny ILLUSION,  která vydává dvě na svou dobu nedoceněné desky. Roku 1983 Dreja,  McCarty,  Samwell-Smith a zpěvák John Fiddler zakládají skupinu BOX OF FROGS. Značka Epic jim vydává SP "Back Where I Started",  ale doba jejich "zastaralé progresivní" hudbě nepřeje. Přesto si jejich dvě alba (BOX OF FROGS 1984 a STRANGE LAND 1986) našla nostalgické posluchače,  kterým poskytla iluzi,  že zlatá 70.léta se dají zakonzervovat alespoň do vinylu.
V roce 1989 vzniká jedna z posledních tzv. superskupin - BRITISH INVASION ALL-STARS ve složení: Jim McCarty,  Eddie Phillips (ex CREATION),,  Ray Phillips (ex NASHVILLE TEENS),,  Don Craine a Keith Grant (ex DOWNLINERS SECT). Vydávají dlouhohrající desku "REGRESSION". Vypadá to,  že to byla konečná tečka za kapitolou s nezapomenutelným jménem YARDBIRDS.
Ale přichází rok 2003 a nesmrtelní YARDBIRDS udeří i v novém tisíciletí! Po 35 letech od vydání jejich posledního řadového LP - LITTLE GAMES,  se rozhodli dva původní členové,  kytarista Chris Dreja a bubeník Jim McCarty,  posilnění o tři "nováčky",  Johna "Gipie" Maya(ex DR.FEELGOOD),  Alana Glena(ex NINE BELOW ZERO a LITTLE AXE) a Johna Idana,  natočit v hollywoodském studiu Stevae Vaie,  nové album. Jmenuje se BIRDLAND a obsahuje 9 starých,  znovu nahraných hitů,  plus 7 nových kompozic,  navazujících na hudební odkaz šedesátých let. Na nahrávání alba se podílelo i několik hostujících kytaristů té nejhvězdnější kategorie: Jeff Beck,  Steve Vai,  Brian May,  Joe Satriani,  Steve Lukather atd.

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek