Music archiv - Story kapel

Zombies

ROD ARGENT (1945, Hertfordshire, U.K.) - vcls, keyb
COLIN BLUNSTONE (1945, Hertfordshire, U.K.) - vcls
PAUL ATKINSON (1946, Cuffley, U.K.) - gtr
HUGH GRUNDY (1945, Winchester, U.K) - drums
CHRIS WHITE (1943, Barnete, U.K.) - bas, vcls

Zombies.Alba:
1. THE ZOMBIES - Decca 1965
2. THE ZOMBIES-BEGINS HERE - Decca 1965
3. ODESSEY AND ORACLE - CBS 1968

Kompilace:
1. LIVE ON THE B.B.C. - Decca 1967
2. EARLY YEARS - Decca 1968
3. THE WORLD OF ZOMBIES - Decca 1970
4. THE BEGINNING - Epic 1973
5. TIME OF ZOMBIES - Epic 1973
6. ROCK ROOTS - Epic 1976
7. SHE'S NOT THERE (2LP) - Epic 1977
8. SINGLES A AND B (2LP) - Epic 1984
9. MEET THE ZOMBIES - Epic 1988
10. NIGHT RIDING - Castle 1990
11. RETURN OF THE ZOMBIES - Sony 1990
12. NEW WORLD - Essential 1991
13. THE EP COLLECTION (2CD) - Sony 1992
14. ROCK AND POP LEGENDS - Epic 1995

Skupinu zakládají v roce 1963 Argent, Blunstone a Grundy na škole v St.Albans. Původní basista Paul Arnold odchází, aby se mohl věnovat studiu (později se stane lékařem). Přichází White a skupina zkouší vlastní repertoár v místnosti nad obchodem jeho otce. V roce 1964 skupina vyhrává soutěž regionálních kapel "HEARTS BEAT", kterou pořádají londýnské noviny The Evening Post. Odměnou je hudební zkouška ve studiu společnosti Decca Records. Ta s nimi podepisuje tříletý nahrávací kontrakt. Mládenci končí středoškolskou docházku a stávají se profesionálními hudebníky. Uzavírají manažerskou smlouvu s Titem Burnsem a záhy vychází jejich první singl "She's Not There", který se umístí na 12.místě anglické hitparády. V USA se probojuje až na 2.příčku a THE ZOMBIES dostávají nabídku na americké turné. Mají 20 vyprodaných koncertů v New Yorku a vystupují ve vánočním show s THE NASHVILLE TEENS, SHANGRI-LAS, THE SHIRELLES a ostatními celebritami.
Další singl "Tell Her No" z roku 1965 má opět velký ohlas v USA, ale v Anglii je posledním žebříčkovým úspěchem. První album THE ZOMBIES se slušně prodává a skupina rozjíždí turné s Dusty Springfield, THE SEARCHERS a HEINZ v Odeon Cinema v Stocktonu a končí po 24 koncertech v Cardiffu ve Walesu. Vychází druhé album THE ZOMBIES-BEGIN HERE a kapela absolvuje triumfální turné po USA.
Rok 1966. Singl "Indication" se nedostává do žebříčku. Navzdory bohaté a lukrativní koncertní činnosti po Evropě a Dálném Východě je skupina rozčarovaná špatnou spoluprací s firmou Decca, která jim odmítá vydat další album.
V červnu 1967 vyprší smlouva s Deccou a skupina přechází pod křídla společnosti CBS, která jim zaručuje tvůrčí nezávislost. THE ZOMBIES vydávají LP - ODESSEY AND ORACLE (s očividně nesprávným zněním prvního slova), kterou produkují Argent a White. Skupina se zcela nečekaně rozpadá na podnět Blunstonea a Atkinsona, kteří těžce nesou nedostatek úspěchu hlavně v rodné Anglii. Blunstone se vydává na sólovou dráhu. Album ODESSEY AND ORACLE získává pozitivní kritiky a i když nemělo být původně uvedeno v USA, na nátlak šéfa kapely BLOOD, SWEAT AND TEARS Al Koopera, vychází na značce Date i za oceánem.
V roce 1969 Colin Blunstone podepisuje smlouvu s firmou Deram a nahrává novou verzi původního hitu THE ZOMBIES "She's Not There" s barokním smyčcovým aranžmá. Vychází pod jeho pseudonymem Neil MacArthur a dosáhne 34.místo britské hitparády. Druhá skladba "It's Not Easy" však neboduje.
Na základě častého rozhlasového vysílání se píseň "Time Of The Season" z alba ODESEY AND ORACLE probojuje ve Spojených státech na 3.příčku prodejnosti a je druhým milionovým singlem kapely. Skupina dostává z USA nabídky na znovuobnovení činnosti a nabízejí jí 20.000 dolarů za koncert. Všichni jsou proti, jen Argent souhlasí, protože v průběhu zakládání své nové skupiny ARGENT, kompletuje předchozí nahrávky THE ZOMBIES a hodlá se je vydat na LP s dosud nezveřejněným materiálem. Od živé prezentace očekává úspěch. Dává dohromady koncertní skupinu v sestavě: Argent, Grundy, White a nováčkové Jim Rodford(basa) a Rick Birkett(kytara). Existují však jen několik týdnů. Ani plánovaná deska nikdy nespatří světlo světa a Argent vydává alespoň singl "If It Don't Work Out", který je poslední skladbou pod hlavičkou THE ZOMBIES. Hlad po oblíbené skupině je však v USA tak velký, že se objevuje několik falešných THE ZOMBIES, kteří využívají úspěchu skladby "Time Of The Season" a vystupují po celém území, což si vyslouží soudní stíhání. Praví THE ZOMBIES však nemají zájem o další pokračování kariéry. Atkinson a Grundy se stávají hudebními redaktory, White je producentem a Argent později zakládá skupinu se svým jménem, s kterou se proslaví v sedmdesátých létech.
Pouze Colin Blunstone má vyšší cíle a vrhá se na sólovou dráhu. V roce 1971 podepisuje novou smlouvu s firmou Epic, tentokrát pod svým skutečným jménem. Debutní singl "Mary Won't You Warm My Bed" se do žebříčku nedostane. Koncem roku vychází první album ONE YEAR. Revival skladby Dennyho Lainea "Say You Don't Mind" končí na 15.místě a předznamenává druhé album ENNISMORE z roku 1972. Kritiky jsou vynikající, ale do žebříčku neproniká. Všechna Blunstoneova alba jsou vysoce hodnocena odborníky, ale komerční úspěch nemají, podobně jako se vedlo i LP-deskám THE ZOMBIES. V průběhu 70.let jich nahraje 7.
V roce 1981 jako host zpívá na revivalu "What Becomes Of The Brokenhearted" s Davem Stewartem a úspěch se konečně dostavuje (13.místo UK TOP 20). Blunstone pln optimismu odchází od Epicu ke značce Panache a vrhá na trh singl "Miles Away" - bohužel opět propad! V květnu 1982 opět mění firmu, přechází k PRT Records a vydává poslední hit "The Tracks Of My Tears", cover Smokeyho Robinsona, s kterým se umísťuje v anglické hitparádě na 60.pozici. Po tomto "úspěchu" se Blunstone opět ztrácí z dohledu veřejnosti a v osmdesátých letech o něm takřka není slyšet.

Vladimír Svoboda 2002

About Us | Contact Us | ©2007 Mládek Zdenek